Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

  • Ülkemizde Çıkan Yangınlar Dan Dolayı Yapan Hainleri Kınıyoruz Dileğimiz Şudur ki Sizde Canlı Canlı Yanmanız Dileğiyle #GeçmişOlsunTürkiyem
  • Vatan Diye Bir Hastalığa Tutulduk. Allah Şifa Mifa Vermesin. O Şimdi Asker UNİNVİTED
  • Türk Siber Konseyi Siber Savaşcı Katılım Formu (Grup Alımı İçin Tıkla)
  • Vatan Ugruna Can Alip Can Verenlerin Serefine / In h those who gave their lives to the Turkey

ağ güvenliğini nasıl sağlarım

Reklam Ver Reklam Ver

siyahmuahafız

Yüzbaşı
Yönetici
Yüzbaşı
Katılım
14 Nis 2021
Mesajlar
161
Tepkime puanı
48
Puanları
28

Reputation:

Güvenlik Duvarı (Firewall):

Firewall genel olarak yerel ağınızla dış ağ arasındaki güvenliği sağlayan kontrol cihazları olarak bilinir. Firewall ile güvenlik sağlamak için ilk kurulum anında mevcut ağ üzerindeki tüm geçişlerin durmasını sağlar. Bu sistemde daha önceden belirlenen politikalar bulunduğu için gerekli adımlar buna göre atılır.

Sistem içerisinde hangi data paketinin geçeceğini belirlemek ve parola doğrulaması gibi adımları ilgili ekrana ekleyerek firewall sistemini kullanabilirsiniz. Firewall üzerinde yer alan kurallar sayesinde sisteme kimin gireceğini ve girmeyeceğini belirleyebilirsiniz.

VPN (Virtual Private Networks)

VPN internet ortamında sıklıkla duyulan ancak tam olarak nasıl kullanıldığı konusunda net bilgilere ulaşılmayan güvenlik sistemlerinden biridir. VPN sistemi sayesinde ağ güvenliği maliyetlerini azaltabilir ve daha güvenli bir şekilde sanal ortamda var olabilirsiniz. VPN’nin en önemli özelliği farklı mekanlarda yer alan PC ve LAN’ları birleştirerek aynı platforma üzerinden kontrol sağlamanıza yardımcı olmasıdır.

Web Filtreleme çözümleri (URL Filtering)

Günlük hayatta iş ortamında çalışanların kullandığı bilgisayarlar üzerinden birçok farklı site ziyareti gerçekleşir. Bu sitelerle ilgili ayrıntılar net olarak bilinmediği için çeşitli virüsler bilgisayara ve ağa sızabilir.

Tüm ağlarda güvenliği sağlayabilmeniz için URL filtering yazılımlarından destek almak sorunları ortadan kaldırmanızı sağlar. Çeşitli sınırlandırmalar yapan bu yazılım sayesinde manuel ya da otomatik olarak sınıflandırma yapabilirsiniz.

Güçlü Tanılama (Strong Authentication)

Güvenliğin arka planda tutulduğu internet ortamında sistemlerinize kimin ulaştığını öğrenemeyebilirsiniz. Sanal ortamda dışarıdan yapılan bağlantı işlemlerinde sizin verdiğiniz şifreler başka ellere geçebilir. Böyle durumlarda Brute Force denilen bir yöntemle şifreleriniz başkalarının eline geçebilir. Güçlü tanılama yöntemini kullanarak ağınıza erişen kimlikleri görebilirsiniz.
 
Üst