Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

  • Her Akşam Saat 21.00'da Website Hack Eğtimi Verilmektedir. Sizlerde Bir Tıkla Bu Eğtime Katılabilirsiniz. Hemen Katıl
  • Vatan Diye Bir Hastalığa Tutulduk. Allah Şifa Mifa Vermesin. O Şimdi Asker UNİNVİTED
  • Türk Siber Konseyi Siber Savaşcı Katılım Formu (Grup Alımı İçin Tıkla)
  • Vatan Ugruna Can Alip Can Verenlerin Serefine / In h those who gave their lives to the Turkey

Blackarch Kurulumu Part1

Reklam Ver Reklam Ver

MrRoot

Asteğmen
Asteğmen
Katılım
15 Ağu 2021
Mesajlar
66
Tepkime puanı
11
Puanları
8

Reputation:

Bu eğitim size, ISO ve blackarch-installer kullanarak Blackarch Linux'un nasıl kurulacağını gösterecektir. Bu öğretici VirtualBox kullanır, ancak sanallaştırmayı tercih ederseniz diğer yazılımları da kullanabilirsiniz.ISO'yu zaten bir USB veya DVD'ye yazdırdığınızı ve kurulum için hazır olduğunuzu varsayıyoruz. Görüntüye önyükleme yaptığınızda, aşağıdaki ekrana benzer bir şey göstermelidir. Mimarinizi seçin ve enter tuşuna basın. [Örnek: 64bit için Blackarch Linux (x86_64)]


BlackArch'ı VirtualBox kullanarak kurmak istiyorsanız, doğru ISO'yu seçtiğinizden emin olun. Donanımınızın sanallaştırmayı destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Öyleyse, UEFI/BIOS ayarlarınızda etkinleştirin. Değilse, 32 bit ISO kullanmanız gerekir. KVM'li Qemu başarıyla test edildi ve VirtualBox yerine kullanılabilir
1


Blackarch oturum açma talebinde bulunan oturum açma istemi görünene kadar bekleyin. Varsayılan BlackArch Linux kimlik bilgileri şunlardır:

Giriş: kök
Şifre : blackarch

SlimISO kullanıyorsanız, kimlik bilgileri aşağıdaki gibidir:

Giriş : liveuser
Şifre : blackarch

Kurulumu başlatmak için Blackarch kurulum komut dosyasını çalıştırmanız gerekir. Kurulumu yeniden başlatmanıza neden olabilecek herhangi bir sorunla karşılaşmamak için Blackarch'ı kurmak istediğiniz makinede internetin bulunduğundan emin olun. Kullanılabilir ağ arayüzlerini ip a komutu ile listeleyebilirsiniz. İsterseniz veya sadece bir seçenek olarak wifi varsa, kablosuz bağlantının nasıl kurulacağını öğrenmek için arch wiki'yi okuyabilirsiniz.(örn: wifi-menu/netctl) Klavyeniz varsayılandan farklıysa, bize qwerty dilinize / ülkenize karşılık gelen tuş haritasını ayarlayın. Örneğin, ülke kodunuzun 2 harfinin ardından loadkeys komutunu girin. Blackarch yükleme komut dosyasını başlatmak için blackarch-install komutunu yürütün.

Bu öğretici boyunca, komut dosyası çalışırken bazı kabuk komutlarını yürütmek isteyebilirsiniz. Bunu, ctrl + alt + f2 tuşlarına aynı anda basarak tty'leri değiştirerek durdurmaya gerek kalmadan istediğiniz zaman yapabilirsiniz (f1, blackarch-kurulum komut dosyasını çalıştırdığınız varsayılan tty'dir (başka bir komut dosyasında çalıştırmadıysanız). tty...), f2, f3, f4, f5 veya f6, ihtiyacınız olabilecek herhangi bir komutu çalıştırabileceğiniz yeni bir tty getirecektir. Bu sadece bilmiyorsanız bir ipucu)
3Şimdi 3 seçenek görüntülenmeli

1. pacman kullanarak depodan yükleyin

Bu, netinstall iso'yu seçmek için önerilen seçenektir, gerekli paketleri resmi arşiv depolarından ve blackarch depolarından da getirir.


2. Live-ISO'dan yükleyin

Canlı ISO'yu indirdiyseniz. Bu seçeneği seçerseniz, yükleme işlemi sırasında internete ihtiyacınız olmaz. Ancak, güncel bir sisteme sahip olmak için, kurulum tamamlandıktan sonra, kurulum ortamınıza ulaştığınızda (yeni kuruluma başladıktan sonra) pacman -Syyu kullanarak genel bir güncelleme başlatın.


3. Blackman kullanarak kaynaktan yükleyin
Bu, yeni başlayanlar için önerilen bir seçenek değildir, pacman'ın yaptığı gibi önceden oluşturulmuş paketi bir depodan getirmek yerine, bu kaynak kodunu alır ve kaynaktan derler. Bir Gentoo sisteminde ortaya çıkana benzer (Blackman basitçe kaynaktan inşa eder, ortaya sonsuz derecede daha gelişmiştir ve bir ton özellik sunar)
4


Şimdi istediğiniz tuş haritasını seçmelisiniz. Qwerty tabanlı bir klavyeniz varsa, us tuş kodunu kullanabilirsiniz, ancak bu her zaman böyle olmayabilir. Emin değilseniz, Blackarch'ta 2'yi seçerek mevcut tuş haritalarını listeleyebilirsiniz. Çoğu zaman, ingilizce ülke kodu kullanılır. Bir fransız azerty için, tuş haritası fr, ispanyolca es için vs. olacaktır... Tuş haritasını biliyorsanız, 1'i ayarlayın.
5


Keymap'i yukarıda açıklandığı gibi yazmalısınız.
6


Ana bilgisayar adı, temel olarak yerel ağınızdaki bilgisayarınıza vermek istediğiniz addır. Verilen isim olarak çözülecektir. İstediğinizi seçebilirsiniz ve bu istediğiniz zaman /etc/hostname dosyasını düzenleyerek değiştirilebilir.

7
 
Üst