Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

  • Her Akşam Saat 21.00'da Website Hack Eğtimi Verilmektedir. Sizlerde Bir Tıkla Bu Eğtime Katılabilirsiniz. Hemen Katıl
  • Vatan Diye Bir Hastalığa Tutulduk. Allah Şifa Mifa Vermesin. O Şimdi Asker UNİNVİTED
  • Türk Siber Konseyi Siber Savaşcı Katılım Formu (Grup Alımı İçin Tıkla)
  • Vatan Ugruna Can Alip Can Verenlerin Serefine / In h those who gave their lives to the Turkey

E-Mail Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Reklam Ver Reklam Ver

Team Star

Mareşal
Yönetici
Mareşal
Katılım
1 Ara 2020
Mesajlar
270
Tepkime puanı
127
Puanları
43

Reputation:

Email Güvenliği Nedir?

Alıcıların hassas bilgilerini ele geçirmek ve cihazlarına kötü amaçlı yazılım yüklemek için aldatıcı mesajlar kullanan bilgisayar korsanları, e-posta’yı spam ve kimlik avı saldırılarının yayılması için popüler bir araç olarak görür. Buna karşı e-posta güvenliği de, e-posta iletişiminde hassas bilgileri güvende tutmak için çeşitli tekniklerle güvenliği sağlamayı amaçlar.

Uzman Posta gibi profesyonel e-posta servis sağlayıcıları, bu bilgileri güvence altına almak için gelişmiş e-posta güvenlik önlemlerine sahiptir. Bu önlemler arasında, güçlü parola ve erişim kontrol mekanizmalarına sahip e-posta sunucuları; şifreli e-posta mesajları, spam filtreleme yazılımı vb. birçok özellik vardır.

Bireysel Email Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bilgilerimizin %100 güvenli olduğundan emin olmanın bir yolu olmasa da, çoğunlukla zarardan uzak durmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Aşağıda e-posta hesabınızı (veya hesaplarınızı) korumanın en iyi yollarının bir listesini bulabilirsiniz.

1. Güvenli şifreler kullanın

Çoğu şifrenin ne kadar zayıf olduğunu yapılan birçok araştırma gösteriyor. Fakat siz siz olun kendi şifrelerinizi 1234 düzeyinde basit tutmayın. İyi bir şifrenin en az 10 karakter uzunluğunda, büyük ve küçük harflerin kombinasyonundan oluştuğunu ve özel bir karakter içerdiğini bilin.

2. Ekleri açarken çok dikkatli olun

Özellikle tanımadığınız birinden gelen bir e-posta’da, eki açmadan önce e-posta’yı tarayın. Virüs veya kötü amaçlı yazılımlarının yüzde doksanının eklerle bilgisayarlara bulaştığını unutmayın.

3. E-posta iletilerinize hassas bilgiler eklemeyin

E-posta, veri sızıntısında birincil kaynaklarından biridir. Birisine hassas bir bilgi vermek zorundaysanız, bu kişileri aramayı düşünün. Hassas bir belge göndermeniz gerekiyorsa, belki de farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

4. Spam veya kimlik avı e-posta’larına yanıt vermeyin

Spam’ların %3’ünden fazlası kötü amaçlı yazılım taşır. Bu önemsiz bir yüzde gibi görünse de, her gün aldığınız spam e-posta’ların sayısı düşünüldüğünde, bazılarında mutlaka kötü amaçlı yazılıma denk geleceğiniz anlamına gelir. Bu yüzden spam iletilere yanıt vermek şöyle dursun, bu e-posta’ları hemen spam olarak işaretleyin.

5. Herkese açık Wi-Fi konusunda dikkatli olun

E-posta’larını sık sık kontrol eden iş insanları, birçok yerde genel Wi-Fi’den yararlanır ve bunu yaparken halka açık Wi-Fi’nin bilgisayar korsanları için harika bir fırsat olduğunu göz ardı eder. Fakat sonuç ne olursa olsun yine de böyle bir Wi-Fi ağını kullanmanız gerekiyorsa, en azından gerçek bir ücretsiz ağda olduğunuzu doğrulamanız gerekir. Bir bilgisayar korsanının kahve dükkanının ağına benzemek için kurduğu “ücretsiz” ağda olmadığınızdan ve giriş yaptığınız URL’nin başında bir “https:” bulunduğundan emin olun. “Https” de “s” görmüyorsanız veya güvenlikle ilgili bir sorun olduğuna dair bir uyarı alırsanız bu ağı kullanmayın.
 
Üst