Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Mobil Programlama Dersleri - 1

Reklam Ver Reklam Ver

dewixci

Asteğmen
Asteğmen

Selamlar, forum da masaüstü yazılımları web yazılımları üzerine bir çok konu varken mobil yazılımlama/programcılık üzerinde bir döküman fazla yoktu. Ben de mobil programlama dersleri açmak istedim. Umarım güzel bir seri olur :)
Anket açacaktım ama sanırım üyeler anket açamıyor, sorum şu: Videolu olsun mu? Evet yada hayır yazın yeterli.

Uyarı: bu konu en az 1 programlama dili bilenlere göre hazırlanmıştır, hiç bir programlama dilini bilmeyen kişi okursa pek bir şey anlamayacaktır. Kısacası en az 1 programlama diline hakimseniz OOP şeklinde ilerleyeceğim için sıkıntı çekmeyeceksiniz.

Ben mobil programlama dersine Android üzerinden gideceğim onun için Android Studio kullanacağız. iOS belki ileride gelebilir.

Bilmemiz gereken en önemli şey!
Arkadaşlar gerçekten iyi bir sisteminiz olması lazım 4 GB ram kötü bir işlemci varsa mobil programlama işini unutun. Gerçekten unutun. HDD yerine SSD üzerinde çalıştırırsanız daha hızlı çalışacaktır.

8 GB Ram içeren notebookta Android Studio açılınca kullanılan ram miktarı örneği:

Kısacası ram canavarı diyebiliriz, şu ana kadar ram yiyen tüm programları unutun. 4 GB ram sahip bilgisayarlarda Android Studio açılsa bile çok yavaş olacaktır yada emülatörler çalışmayacaktır. Mavi ekran bile yiyebilirsiniz.

Bütün kurulumları yaptıktan sonra (Next, Next çok önemli bir şey yok.) Android Studio üzerinden Emülatör kurmamız lazım. Emülatörsüz de build edilir fakat yaptığınız programı deneyemezsiniz.

• Tools > AVD Manager üzerinden emülatör kurulumu yapabilirsiniz. (Önerim Pixel 4)
Emülatörün çalışması için işlemcinizin sanallaştırmayı desteklemesi lazım.

Kodlayalım!​

Öncelikle BenimProjem diye bir proje oluşturdum, şimdi Kotlin programlama dilini kullanarak ismimizi ekrana yazdıracağız.

Arkadaşlar eğer Visual Studio kullandıysanız sağ taraf size çok tanıdık gelecektir, nesnenin özellikleri ile alakalı bir bölüm.
Sol kısımdan textview nesnesini alıyorum ve ekranın tam ortasına bırakıyorum fakat bunu yaparsam hata verecektir bıraktıktan sonra textview tıklayıp çıkan yuvarlakları beyaz kısmın sonlarına doğru çekiyorum.

Telefonlarda DPI dediğimiz ölçeklendirme vardır ve ölçeklendirmeden koyar isek telefon o nesneyi göremeyeceği için Android Studio hata verecektir.

Buton ekleyip TürkSiberKonseyi yazdıralım o textview nesnesine diğer programlama dillerinden de aşikar olduğunuz gibi mantık aynı butona basacak textview nesnesi = "TürkSiberKonseyi" olacaktır. Burada önemli bir husus var bu nesnelere tıklanma vs. kodları kendimiz yapacağız yani Visual Studio gibi nesneye çift tıklayıp içine kodları yazalım olayı yok şimdi ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

MainActivity.kt üzerinde kodlarımızı yazacağız.

Button nesnesine tıklandığında neler olacağını belirtmek için,

Kod:
button.setOnClickListener 
{

}

Fonksiyonumuzu yazıyor ve neler olacağınızı o süslü parantezlerin içine yazıyoruz. Bende neden tskonseyi yazıyor diyorsanız button yerine özellikler kısmından ID değiştirip tskonseyi yaptım.

Şimdi butona basıldığında ekrana Türk Siber Konseyi yazdıralım.

Kod:
        tskonseyi.setOnClickListener
        {
            textView.text = "Türk Siber Konseyi"
        }

Gördüğünüz gibi bir programlama dilini öğrendiğiniz zaman diğer tüm programlama dillerini çok rahat bir şekilde öğrenebiliyorsunuz.

Ek Bilgi:

setOnClickListener yerine kendi fonksiyonunuzu oluşturup ona da yazabilirsiniz,

Kod:
fun button(view: View){

}

Kendi fonksiyonunuzu bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Bence Mobil Programlama hakkında az çok şu ana kadar bir fikre sahip oldunuz devamı gelecektir.

Koregazisi

Asteğmen
Asteğmen

dewixci Süper devamını bekleriz ben indirdim programları mutlaka ama mutlaka devamını isteriz. Teşekkürler​